A 12 mágikus éjszaka
Ezúttal nem egy évkörhöz, hanem egy naptári évhez igazított szokásról szól ez az írás. Több elem is fontos benne, attól függetlenül, hogy a naptári vagy a napév szerinti ünnep után van ez az időszak.
“A népi hagyományokban a december 25/26 éjféltől január 6/7 éjfélig (Vízkeresztig, vagy a Háromkirályok ünnepéig) tartott a 12 mágikus éjszaka. Ebből a 12 napból 6 nap a régi év végére, a másik 6 nap pedig az új év elejére esik, mely napok megfeleltethetők a 12 hónapnak. Régen még tudták az emberek, hogy ez a tizenkét éjszaka energetikailag az év egyik leggazdagabb időszaka.
Ezért nem dolgoztak, és nem is kezdtek bele semmi új dologba. Ilyenkor egész álló nap füstöltek, még éjjel is. Kifüstölték a házakat, az istállókat, hogy megtisztítsák azokat az év közben felhalmozódott negatív energiáktól.
Azt tartották, hogy figyelnünk kell ekkor a jelekre, történésekre, mert ha valami történik egy bizonyos napon, akkor az jelez valamit az annak a napnak megfeleltethető hónapbeli történésekre az új évben (december 26: január, december 27: február). Ilyenkor különböző rituálékkal jó szerencsét és bőséget is varázsoltak az egyes hónapokra.”
Mai szemmel mit tanulhatunk ebből?
- A 12 nap munka nélkül, az 12 nap pihenés – aminek az ideje lenne a tél közepén. Ebből talán pár napot tud ma intézni magának a ma embere a két ünnep között. Pedig fontos lenne minden részünknek az új tavaszra való felkészüléshez.
- A füstölés, mint tisztító szertartás, az óév energiáinak búcsúztatására – az új kezdete előtt. Ez tulajdonképpen egy energetikai nagytakarítás volt, mint egy házszentelés. Ezt megtehetjük ma is.
- A 12 nap egy-egy hónapnak való megfeleltetése lehetőséget ad rá, hogy szép lassan hagyjuk megérni, mit is szeretnénk a következő évben. Hívhatunk útmutatást a hónapokra – ki-ki a maga módszerével, és ma is megtehetjük azt, hogy valamilyen tudatos úton (meditáció, ima, szimbolikus cselekedet) energiát fókuszálunk az eljövendő év egy-egy hónapjára.
Akinek kedve támad kipróbálni ezt a fajta elmélyülést, itt láthatod melyik nap melyik hónaphoz tartozik – és melyik évszakhoz az Évkör rendje szerint. (Ebben a ritmusban az Évköri Esték sorozat segít benne maradni.)
- december 26 (január): Tél, elengedés, megpihenés, újratervezés
- december 27 (február): Tavasz, új kezdet, növekedés
- december 28 (március): Tavasz, új kezdet, növekedés
- december 29 (április): Tavasz, új kezdet, növekedés
- december 30 (május): Nyár, kibontakozás, kiteljesedés
- december 31 (június): Nyár, kibontakozás, kiteljesedés
- január 1 (július): Nyár, kibontakozás, kiteljesedés
- január 2 (augusztus): Ősz, gyümölcsözés, táplálás, számvetés
- január 3 (szeptember): Ősz, gyümölcsözés, táplálás, számvetés
- január 4 (október): Ősz, gyümölcsözés, táplálás, számvetés
- január 5 (november): Tél, elengedés, megpihenés, újratervezés
- január 6 (december): Tél, elengedés, megpihenés, újratervezés
Ha szívesen haladnál tovább ezzel a témával, gyere el a 2020 évi évrendező- évtervező napra: A JÖVŐBE NYÍLÓ KAPU
Ha tetszett neked ez az írás, segíts eljuttatni másokhoz is, hátha nekik is jól jön.